Przejdź do treści

O irlandzko-filmowej kolaboracji, czyli piosenki U2 w filmach goszczące

  • przez

Zbliża się rozdanie Oscarów, a wśród nominowanych piosenek znalazła się „Ordinary Love” napisana i wykonana przez U2. Piosenka ta zdążyła nawet zdobyć już Złotego Globa. Nie jest to jednak pierwsza przygoda Irlandczyków z kinematografią. Dzięki oficjalnej stronie zespołu oraz sondzie tam zamieszczonej można dowiedzieć się, że takich utworów było do tej pory sześć (a „Ordinary Love” jest siódmym). Dziś kilka słów o nich właśnie.

Filmowe piosenki U2 można podzielić na dwie grupy. Po pierwsze takie, które zostały wyciągnięte z regularnych albumów zespołu. Drugą grupę stanowią utwory, które swojego miejsca na studyjnych albumach nie znalazły.

Do pierwszej grupy zaliczają się:

1. Until the End of the World. Z filmu Wima Wendersa „Until the End of the World”. Została wydana w 1991 roku na albumie „Achtung Baby”

Niesamowity główny riff. Z resztą – utwór z płyty „Achtung Baby”, na której znajdują się same niesamowitości. Tektowo utwór jest rozmową pomiędzy Judaszem a Jezusem…

2. Elevation. Z filmu „Lara Croft. Tomb Raider”. Trafiła także na album z 2001 „All that You Can’t Leave Behind”

Bardzo efektowny teledysk z The Edgem wkomponowanym we framenty filmu Tomb Raider, Bono śpiewającycm podczas zatrzymania czasu oraz z epicką sceną wybuchu samochodu 🙂 No i niesamowita energia niesiona tym mocnym utworem.

Drugą grupę stanowią:

1. Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me z filmu „Batman Forever”

Utwór z 1995 roku, który całym sobą krzyczy, że pochodzi z czasów płyt Zooropa i Pop. Przesterowany wokal, gitara schowana z tyłu, jednak ciągle tak bardzo charakterystyczna dla gry The Edge’a.

2. The Ground Beneath Her Feet z filmu „Million Dollar Hotel”, ponownie Wima Wendersa

Bardzo ładna ballada, w której uwagę zwraca na siebie fantastyczna solówka gitarowa THe Edge’a. Rok 2000. W kilku krajach została dołączona do specjalnych wydań albumu „All That You Can’t Leave Behind”, jednak były to jednostkowe przypadki (a szkoda).

3. The Hands That Built America z filmu „The Gangs of New York” Martina Scorsese

Utwór z końca 2002 roku, delikatny, oparty głównie o klawisze i gitarę akustyczną, z wokalizą Bono zamiast sola na gitarze. Opowiada o Nowym Jorku- zarówno o historii jego powstania, jak i o zamachach z 11 września.

4. Winter z filmu „Brothers”

Utwór, który znalazł się także w innym filmie – „Linear”, dodawanym jako bonus do co bardziej bogatych wydań albumu „No Line on the Horizon” z 2009 roku. Co ciekawe, w filmie „Linear” ten utwór jest inaczej zaaranżowany – z dużo bardziej uwypukloną gitarą. I właśnie w wersji „Linear” wypada zdecydowanie lepiej. Wersja oparta na głosie Bono, podkładzie klawiszowym i średnich orkiestracjach według mnie brzmi miałko.

5. Ordinary Love z filmu „Mandela: Long Walk for Freedom”

Najnowsze dziecko Irlandczyków, miejmy nadzieję, że zwiastujące ich kolejny album. Dość przyjemna balladka, co ciekawe, wydana w dwóch różnych wersjach. Również tym razem wersja soundtrackowa jest spokojniejsza. Druga oparta jest na mocnym beacie, który powoduje, że ciało słuchacza zaczyna kołysać się do rytmu, a samej piosenki nie da się odbierać jako spokojnej ballady. W obu wersjach można usłyszeć śliczne harmonie wokalne w refrenach 🙂