W maju dystrybutorzy przygotowali ucztę dla fanów science-fiction. Premiera kolejnego Marvela, premiera jednej z trzech najważniejszych premier sci-fi tego roku, oraz premiera z gatunku „wypada pogadać przy kawie w korpo, bo to mądry film” (not). Na koniec miesiąca Disney spróbuje powrócić do marki, która chyba powinna jeszcze poczekać na lepsze pomysły co z nią zrobić.
5 maja
I już na początku miesiąca jeden z najbardziej przez mnie oczekiwanych filmów tego roku. „Strażnicy Galaktyki, vol. 2”. W czasach, gdy wszyscy czekali na „Gwiezdne Wojny”, Marvel (i Disney, który już wtedy pracował nad „Gwiezdnymi Wojnami”) wziął bohaterów bardzo niszowej serii komiksów i zrobił z nich najlepsze „Gwiezdne Wojny” od czasu „Powrotu Jedi”. Teraz James Gunn dostał więcej pieniędzy i więcej wolności, więc spodziewać się można wszystkiego. Pierwsze recenzje sugerują, że rzeczywiście, wszystko jest w tym filmie „bardziej”. Na pewno bardziej znane są piosenki zestawione na drugiej części „Awesome Mix”.
Co jeszcze?
- „Przyrzeczenie” („The Promise”) – Kostiumowy film osadzony w ostatnich latach istnienia Imperium Osmańskiego. Występują Oscar Isaac („Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”) oraz Christian Bale (Batman z nolanowskiej trylogii).
- „Szatan kazał tańczyć” – trzeci film twórczyni „Galerianek”, tym razem o internetowej gwieździe, która swoje życie wypełnia wszystkimi dostępnymi używkami
- „Numer 7” („Boy 7”)- niemiecka ekranizacja powieści typu „young adult”.
- „U pana Marsa bez zmian” („Des nouvelles de la planète Mars”) – francuska komedia o samotnym ojcu wychowującym dwójkę nastoletnich dzieci.
- „Mali mężczyźni” („Little Men”)- dwóch przyjaciół z podwórka będzie musiało zmierzyć się z konfliktem wybuchającym pomiędzy ich rodzinami.
- „Stefan Zweig: Pożegnanie z Europą” („Vor der Morgenröte – Stefan Zweig in Amerika”) – biograficzna opowieść o pisarzu, który wyemigrował z Europy do Brazylii uciekając przed II Wojną Światową i tak zachwyca się tym krajem, że postanawia poświęcić mu swoją następną książkę.
- „Riko prawie bocian” („Richard the Stork”) – animacja o wróbelku, który pragnie polecieć do Afryki, aby spotkać się z bocianami, które go wychowały
12 maja
Świat science-fiction w tym roku czeka na trzy filmy: „Ghost in the Shell”, „Blade Runner 2049” oraz na „Obcy: Przymierze”, czyli kontynuację tetralogii „Obcy”, będącą jednocześnie kontynuacją „Promoteusza”. I to właśnie „Obcy” wchodzi do kin w połowie maja. Ridley Scott tym właśnie „Prometeuszem” zdołał wszystkim obrzydzić pomysł powrotu do świata Ksenomorfów, z drugiej strony – „Marsjaninem” udowodnił, że nakręcić dobre science-fiction potrafi. Pytanie, czy scenariusz będzie się trzymał kupy i czy film będzie straszył tak, jak pierwszy „Obcy”.
Poza tym:
- „Uczeń” („Ученик”) – rosyjska produkcja o młodym człowieku, który uważa, że wie wszystko o moralności.
- „Martwe wody” („Ma loute”) – francuska komedia kryminalna osadzona na początku XX wieku.
- „Gwiazdy” – polski film biograficzny o Janie Banasiu – piłkarzu reprezentacji Polski z czasów jej największych sukcesów w latach 70-tych.
- „Piękny drań” („Handsome Devil”) – brytyjskie kino o młodych ludziach i ich wspólnym życiu w internacie. Z Andrew Scottem, czyli Moriartym z serialowego „Sherlocka” w jednej z ról.
- „Butterfly Kisses” – zwycięzca Kryształowego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale, czyli nagrody Jury Młodych Generacji 14plus.
- „Dudi: Cała naprzód” („Deep”) – animacja tym razem dziejąca się pod wodą
19 maja
„The Circle” to film o amerykańskiej korporacji, która chce o ludziach i o świecie wiedzieć wszystko, aby dostarczać lepsze produkty. Będzie o zagrożeniach, jakie niesie za sobą oddawanie naszej codzienności korporacjom, więc film podrzuci temat do poniedziałkowych rozmów w korporacjach. Na ekranie Tom Hanks oraz Emma Watson, więc nie dość, że będzie estetycznie, to jeszcze powinno być dobrze zagrane, o ile będzie co do zagrania. Liczę na film z okolic „Ex Machina”, choć coś z tyłu głowy każe mi się nie napalać.
Co jeszcze?
- „Song to Song” – nowy film Terrence’a Malicka, czyli reżysera m.in. „Drzewa Życia” czy „Cienkiej Czerwonej Linii” z plejadą aktorów – Ryan Gosling, Rooney Mara, Michael Fassbender, Natalie Portman, Cate Blanchet czy Val Kilmer. Ja się sparzyłem bardzo „Drzewem Życia”, więc sobie daruję.
- „Jutro będziemy szczęśliwi” („Demain tout commence”) – francuska komedia (z melodramatycznymi ciągotami) z Omarem Sy w roli głównej, czyli głównym bohaterem „Nietykalnych”.
- „24 tygodnie” („24 Wochen”) – niemiecki dramat o aktorce, która spodziewa się dziecka, ale okazuje się, że urodzi się ono chore.
- „Teraz i w godzinę śmierci” – polski film dokumentalny o sile, jaką daje ludziom modlitwa różańcowa.
26 maja
Zdecydowanie nie napalam się na piątą część „Piratów z Karaibów”. „Zemsta Salazara” na pewno będzie bardzo efektowna, ale czuję, że będzie to film do zapomnienia. Humor zapewne będzie wymuszony, fabuła pretekstowa, a wszyscy i trak będą czekać na moment, w którym Jack Sparrow każe się wołać per Kapitan Jack Sparrow. Kupić popcorn, zjeść, obejrzeć i zapomnieć. Obym się mylił.
https://www.youtube.com/watch?v=3rIr62a3lnY
Co jeszcze?
- „Zwyczajna dziewczyna” („Their Finest”) – brytyjska komedia z Gemmą Arterton, Samem Claflinem i Billem Nighym o scenarzystce, która dostała pracę przy dużej produkcji, ale zajmuje się mało ważnymi wątkami i chce wszystkim udowodnić, że nadaje się do rzeczy ważniejszych.
- „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski” („Smurfs: The Lost Village”) – tym razem w pełni animowany film o Smerfach, w którym akcja zawiązuje się głównie wokół postaci Smerfetki.
- „Dzika” („Wild”) – niemiecki film o młodej kobiecie, która stara się żyć jak inni, ale z nikim nie lubi spędzać czasu, aż do chwili, w której przygarnia do swojego mieszkania wilka.
- „Królowa Hiszpanii” („La Reina de España”) – hiszpańska produkcja z Penelope Cruz w roli głównej, osadzona w Hiszpanii lat 50-tych opowiadająca o gwieździe z Hollywood, która przyjeżdża do Hiszpanii kręcić amerykańską superprodukcję.
- „Mój anioł” („Mon ange”) – tym razem kinematografia belgijska. Film o zamknięta oddziale psychiatrycznym dziewczynie, która rodzi niewidzialne dziecko. Chłopiec dorasta i zakochuje się w niewidomej dziewczynie, która odzyskuje później wzrok i poznaje prawdę o swoim chłopaku.
(opisy filmów na podstawie materiałów zamieszczonych na filmweb.pl )